گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
• کالاها و خدمات مزیت دار در کنیا

1.       انرژی: عرضه برق در کنیا کمتر از میزان تقاضای آن است. ظرفیت تولید برق کنیا در حال حاضر 5000 مگاوات است. دولت قصد دارد تا سال 2018 تولید برق را به 10000 مگاوات برساند.

2.       تولید ترانسفورماتور: دولت کنیا برای بهره مند نمودن یک میلیون مصرف کننده از انرژی در طی پنج سال آینده نیاز به شصت هزار ترانسفورماتور دارد که هر ساله 2000 ترانسفورماتور نیاز به تعمیر دارند.

3.       کارخانه تولید برق از ذغال سنگ: سوخت کارخانه برق مومباسا ( بزرگترین بندر منطقه شرق آفریقا) ذغال سنگ است و هر سال به بیش از یک میلیون  تن  زغال سنگ نیاز دارند.

4.       توسعه تولید برق آبی: دو رودخانه تاناریور و موتونگا، پتانسیل خوبی برای تولید برق در اختیار فعالان حوزه خدمات فنی  ومهندسی قرار می دهند.

5.        انرژی های تجدید پذیر: کنیا بدلیل شرایط جغرافیایی، ظرفیت استفاده از انرژی خورشیدی راداراست لازم به ذکر است خط استوا از این کشور می گذرد و در صورت سرمایه گذاری در هر متر مکعب می توان6-4 کیلو وات برق تولید کرد. میزان برق تولیدی حاصل از انرژی خورشید در هر سال فقط 15% کل برق کنیا را شامل می شود.

6.        انرژی باد: طی ارزیابی های به عمل آمده، بخش هایی از کنیا شرایط تولید برق از انرژی باد را دارند. مناطق مارسابیت، ناگونگ و مناطق ساحلی که سرعت باد در آنجا 8 تا 14 متر بر ثانیه است شرایط خوبی را برای این هدف مهیا کرده است. تولید برق در این مناطق 150 مگاوات است.

 

7.       اکتشاف و بهره برداری از منابع هیدروکربن و نفت: چند شرکت انگلیسی، استرالیایی و کانادایی مقادیر متنابهی از ذخایر نفت (بیش از 600 میلیون بشکه نفت) در بخش هایی از کنیا کشف کرده اند که با توجه به تجارب و توانمندی های کشورمان در این حوزه، حضور شرکت های ایرانی مرتبط موثر ارزیابی می شود.

8.       اطلاعات و فنآوری: ICT نقش مهمی در توسعه اجتماعی- اقتصادی کنیا دارد. اهمیت ICT به عنوان یک ابزار قدرتمند در تقویت بهره وری سایر بخش ها و توانمند نمودن مردم در برخورد با چالش های قرن 21 مورد شناسایی قرار گرفته است. از این رو دولت را بر این داشته تا اقدام به ایجاد مرکز داده ها، شبکه دیجیتال، دولت الکترونیک و پارک فنآوری چند رسانه ای نماید.

9.       صنایع: صنایع کشاورزی، فرآیند تصفیه شکرسفید، کنسانتره میوه، احصاء روغن نباتی از گیاهان، تولید قطعات خودرو، صنایع شیمیایی( مانند: کود شیمیایی، صنایع نساجی، سیمان، جام شیشه، صنعت آهن و فولاد، قیر، قوطی های آلومینیومی، قطعات فولادی، ورق آهن، تجهیزات پزشکی و دارویی از دیگر زمینه های حضور در این کشور قلمداد می شوند.

10.   زیرساخت ها، حمل و نقل: دولت قصد دارد ده هزار کیلومتر راه را طی سه مرحله احداث کند. در اولین مرحله اقدام به احداث2000 کیلومتر جاده در سال 16-2015 نموده، در مرحله دوم 3000 و مرحله آخر 5000 کیلومتر را در دستور کار دارد. توسعه بنادر آزاد، توسعه مناطق تجاری، فرودگاه ها، اسکله ها، ساخت و توسعه بندر لامو، کریدور شمال(مومباسا-ناکورو-مائوسابیت-مالابا- کیسی-باسیا)، راه آهن استاندارد (مومباسا - نایروبی)، راه آهن شهری نیز در دستور کار است.

11.   کشاورزی: سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی کنیا 24% است.60% صادرات مربوط به تولیدات کشاورزی است و نیاز به مکانیزه نمودن این حوزه را دارد و آماده واگذاری زمین های قابل کشت به متقاضیان را دارد( کشت فراسرزمینی).

12.   آب و آبیاری: افزایش ظرفیت ذخیره آب( سد سازی و انتقال آب از طریق خطوط لوله و...) بالاترین اولویت وزارت آب و آبیاری است.

13.   منابع معدنی: کنیا دارای طیف وسیعی از معادن شامل: کربنات سدیم، فلوریت، سنگ آهک، باریم، سنگ گچ، نمک، سنگ های ساختمانی، سیلیس، منگنز، مس، روی، تیتانیم، سرب، نیکل، دی اکسید کربن، کرومیت، سولفید آهن، عناصر کمیاب و فیروکلرو هستند. بیشتر این معادن دست نخورده باقی مانده و نیازمند  بهره برداری است.

14.   صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی: اگرچه طی پنج سال گذشته توسعه خانه سازی رشد سریعی داشته است اما تقاضا زیادی به ویژه در مناطق شهری برای مسکن وجود دارد. براساس چشم انداز 2030 هر ساله نیاز به 20 هزار واحد منزل مسکونی است. دولت آماده است در این خصوص با بخش خصوصی سرمایه گذاری مشترکی در ساخت خانه های ارزان قیمت داشته باشد. به عنوان مثال صد هکتار زمین در آتی ریور در 20 کیلومتری نایروبی برای این هدف در نظر گرفته شده است. هزینه ساخت این خانه ها برای طبقه متوسط و پائین تر بین 2 تا 4 میلیون  شلینگ برآورد می شود   ( هر دلار معادل 102 شیلینگ است).

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران