گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اقتصاد

اقتصاد كنيابر پايه اصول اقتصاد آزاد بنا نهاده شده است. اين كشور عضو سازمان تجارت جهاني،جامعه اقتصادى شرق آفريقا و كومسا مي باشد. مهمترين اقلام صادراتي اين كشور چاي، قهوه، گل و گوشت مي باشد. همچنين صنعت گرشگري و ترانزيت از منابع تامين ارز اين كشور ميباشند. نرخ بيكارى حدود ٤٠ درصد است. واحد پول كنيا شلينگ مي باشد كه داراى ثبات در برابر ارز هاي قوي است. درآمد سرانه در حدود ١٧٠٠دلار امريكا است.سهم بخش كشاورزي در اقتصاد كنيا در حدود ٢٩درصد، بخش خدمات در حدود ١٥ درصد و بخش صنعت در حدود ٥٣ درصد است. نرخ تورم در حدود ٥/٨ درصد است.

ميزان صادرات كنيا در سال ٢٠١٣ بالغ بر ٦/٥٨ ميليلرد دلار بوده است.ميزان واردات در همان سال ١٥/٨٦ ميليارد دلار بوده است.

اطلاعات کلی صنایع کنیا

 

موقعیت - کنیا از کشور های مهم و درحال توسعه در منطقه شرق آفریقا و در ساحل اقیانوس هند است که از موقعیت ژئو

 پو لیتیک و آب و هوای متبوعی بر خورد ار می باشد . این کشور که در گذشته انگلیس شرق نامیده می شد هم اکنون راه عبور کالا برای چندین کشور آفریقایی محصور در خشکی از جمله اوگاندا ، روندا ، بوروندی ، جنوب سودان ، و کنگو دموکراتیک محسوب می شود و از این طریق در آمد قابل ملاحظه ای کسب می کند .

کنیا صنعتی ترین کشور در جامعه شرق آفریقا محسوب می شود که در آن شرکت های بزرگ چند ملیتی همچون شرکت های انگلیسی،آلمانی ،فرانسوی ،هلندی ،آمریکائی و ژاپنی با بیشترین سرمایه گذاری مشغول فعالیت می باشند.از ویژگی های ساختار صنعتی کنیا مقیاس بزرگ واحد های صنعتی و عمدتاً سرمایه بر بودن انهاست که از طریق دولت نیز شدیداً حمایت می شوند.بدین لحاظ سرمایه خارجی در توسعه صنعتی کنیا نقش مهمی داشته و هم اکنون نیز بر عهده دارد.از دهه 80 سیاست صنعتی از الگوی جایگزینی واردات به سوی آزاد سازی و توسعه واردات گرایش پیدا کرده است.بدین منظور در کنیا 5 منطقه پردازش صادرات ( مجدد ) همراه با انواع مشوق ها و معافیت ها برای جلب سرمایه های خارجی در نظر گرفته است.هم اکنون بخش صنعت در کنیا 3/16 در صد تولید ناخالص این کشور را عهده دار است.

 بخش صنعتی در کنیا شامل صنایع سبک و کوچک از قبیل فرآورده های غذایی ،آسیاب برای تهیه آرد ، باغداری و گلکاری صنعتی ،و همچنین صنایع مصرفی و خانگی مثل پلاستیک ،مبلمان ، باطریسازی لباس و سیگار می باشد . کارخانه های نورد آلومینیوم و آهن و تصفیه نفتی و فر آورده های نفتی را نیز باید در این بخش نامبرد . باتوجه به کمبود منابع انرژی و برق و ناکار آمدی دستگاه اداری توسعه صنعتی در این کشور دچار مشکل و اختلال است . اما اقداماتی در زمینه توسعه صنعت و خصوصی سازی شرکت های دولتی آغاز شده است .

مراکز اصلی صنعت در کنیا،در مناطق شهری واقع در مناطق نایروبی ، مومباسا، وکیسومو ایجاد شده است.اغلب کارهای صنعتی درکنیا،وابسته به محصولات کشاورزی می باشند.

از محصولات وابسته کشاورزی می توان به گلخانه های صنعتی ، گوشت قرمز و محصولات دامی و لبنی اشاره نمود.چرم ،کاغذ،پارچه و شکر از دیگر اقلام می باشند.اگر چه کنیا از لحاظ تامین انرژی و سوخت نیازمند واردات می باشد اما فرآورده های نفتی نیز توسط پالایشگاه های موجود تولید می شوند.

از جمله معادن مهم کنیا نیز می توان به معادن طلا،نقره،کربنات سدیم،سنگ،جواهر،فلوریت،روی ،سیلیس،سنگ آهن،منیزیم ،نمک،میکا و مس اشاره نمود.

صنعت گردشگری و توریست در کنیا پس از کشاورزی از دومین جایگاه در منبع درآمد خارجی بر خوردار می باشد.از جاذبه های توریستی به 24 پارک ملی وحش اشاره کرد که تحت حفاظت شدید قراردارد . از دیگر چشم اندازهای توریستی می توان به مساجد و آثار معماری اسلامی در استان ساحلی و شهرهای مومباسا و لامو ،کشتزارهای قهوه و چای در تیکا،رشته کوه های کلیمانجارو و موزه حیات وحش ،قلعه مسیح در مومباسا و سواحل دریای هند اشاره نمود.   

صادرات-صادرات اصلی کنیا چای و قهوه است که با نوسان قیمت و خشکسالی دوره ای بر در آمد های تجاری این کشور تاثیر می گذارد .مشتقات نفنی و گل و ماهی نیز از دیگر محصولات صادراتی می باشد .

واردات–واردات اصلی کنیا انواع ماشین آلات ،تجهیزات و قطعات حمل و نقل ، وسایط نقلیه ، آهن و فولاد و مواد پلاستیک می باشد .

شرکای تجاری–شرکای اصلی تجاری کینا چین ، هند ،ایالات متحده ،انگلیس ،اوگاندا و امارات متحده عربی می باشند .

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران