گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات کلی صنایع کنیا

اطلاعات کلی صنایع کنیا

 موقعیت - کنیا از کشور های مهم و درحال توسعه در منطقه شرق آفریقا و در ساحل اقیانوس هند است که از موقعیت ژئو پولیتیک و آب و هوای متبوعی بر خوردار می باشد . این کشور که در گذشته انگلیس شرق نامیده می شد هم اکنون راه عبور کالا برای چندین کشور آفریقایی محصور در خشکی از جمله اوگاندا ، روندا ، بوروندی ، جنوب سودان ، و کنگو دموکراتیک محسوب می شود و از این طریق در آمد قابل ملاحظه ای کسب می کند .

کنیا صنعتی ترین کشور در جامعه شرق آفریقا محسوب می شود که در آن شرکت های بزرگ چند ملیتی همچون شرکت های انگلیسی، چینی، آلمانی، فرانسوی، هلندی، آمریکائی و ژاپنی با بیشترین سرمایه گذاری مشغول فعالیت می باشند. از ویژگی های ساختار صنعتی کنیا مقیاس بزرگ واحد های صنعتی و عمدتاً سرمایه بر بودن انهاست که از طریق دولت نیز شدیداً حمایت می شوند. بدین لحاظ سرمایه خارجی در توسعه صنعتی کنیا نقش مهمی داشته و دارد. از دهه 80 سیاست صنعتی از الگوی جایگزینی واردات به سوی آزاد سازی و توسعه واردات گرایش پیدا کرده است. کنیا که جزو مهمترین کشورهای حوزه شرق آفریقا محسوب می شود دارای مناطق آزاد تجاری(free trade zone (FTZ))  نمی باشد بلکه این کشور دارای بیش از 40 منطقه پردازش صادرات (Export processing zone (EPZ) می باشد که نوع خاصی از FTZ محسوب می شود. این مناطق به طور کلی توسط دولت های درحال توسعه برای ترویج صادرات صنعتی و تجاری شکل گرفته است. 

بخش صنعتی در کنیا شامل صنایع سبک و کوچک از قبیل فرآورده های غذایی ،آسیاب برای تهیه آرد، باغداری و گلکاری صنعتی و همچنین صنایع مصرفی و خانگی مثل پلاستیک، مبلمان، باطریسازی لباس و سیگار می باشد. کارخانه های نورد آلومینیوم و آهن و تصفیه نفتی و فر آورده های نفتی را نیز باید در این بخش نامبرد. باتوجه به کمبود منابع انرژی و برق و ناکار آمدی دستگاه اداری توسعه صنعتی در این کشور دچار مشکل و اختلال است اما اقداماتی در زمینه توسعه صنعت و خصوصی سازی شرکت های دولتی آغاز شده است.

مراکز اصلی صنعت در کنیا،در مناطق شهری واقع در مناطق نایروبی، مومباسا، وکیسومو ایجاد شده است. اغلب کارهای صنعتی درکنیا وابسته به محصولات کشاورزی می باشند. از محصولات وابسته کشاورزی می توان به گلخانه های صنعتی، گوشت قرمز و محصولات دامی و لبنی اشاره نمود. چرم،کاغذ، پارچه و شکر از دیگر اقلام می باشند. کنیا از لحاظ تامین انرژی و سوخت نیازمند واردات می باشد. این کشور به دلیل فرسودگی پالایشگاه خود واقع در مومباسا، قادر به واردات نفت خام نیست و مشتقات نفتی را وارد می کند.

از جمله معادن مهم کنیا نیز می توان به معادن طلا، نقره، کربنات سدیم، سنگ، جواهر، فلوریت، روی، سیلیس، سنگ آهن، منیزیم، نمک، میکا و مس اشاره نمود.

صنعت گردشگری و توریست در کنیا پس از کشاورزی از دومین جایگاه در منبع درآمد خارجی بر خوردار می باشد.از جاذبه های توریستی به 24 پارک ملی وحش اشاره کرد که تحت حفاظت شدید قراردارد. از دیگر چشم اندازهای توریستی می توان به مساجد و آثار معماری اسلامی در استان ساحلی و شهرهای مومباسا و لامو، کشتزارهای قهوه و چای در تیکا، رشته کوه های کلیمانجارو و موزه حیات وحش، قلعه مسیح در مومباسا و سواحل دریای هند اشاره نمود.   

صادرات: صادرات اصلی کنیا چای و قهوه است که با نوسان قیمت و خشکسالی دوره ای بر در آمد های تجاری این کشور تاثیر می گذارد .مشتقات نفنی و گل و ماهی نیز از دیگر محصولات صادراتی می باشد .

واردات: واردات اصلی کنیا انواع ماشین آلات ،تجهیزات و قطعات حمل و نقل ، وسایط نقلیه ، آهن و فولاد و مواد پلاستیک می باشد .

شرکای تجاری: شرکای اصلی تجاری کنیا اوگاندا، آمریکا، انگلستان، هلند، تانزانیا، هند، چین، امارات، آفریقای جنوبی،ژاپن، پاکستان، ترکیه و عربستان سعودی می باشند .

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران